Ty nejlepší místa v Boloni a Florencii

Nevím jak vy, ale my prostě milujeme tripy po Evropě. Myslíme si, že každé evropské město se dá bohatě prozkoumat klidně za 3 dny. Pak nás to tak trochu přestává bavit a není toho tolik co objevovat. Navíc nám dnešní možnosti umožňují extrémně jednoduše cestovat. Letecké společnosti nám nedovolí tahat příliš mnoho krámů a oblečení, v kapse máme bezkontaktní kreditku, která nám vyřeší kdejaký problém a na trhu spoustu aplikací, které nás dostanou z problémů nebo z bodu A do toho B.

Dokonce ani nemusíme přemýšlet nad tím, v jaké restauraci se můžeme najíst. Zkrátka si projedeme Yelp nebo Tripadvisor a jdeme na jistotu. Pohodlí, díky kterému neuděláme chybu.

Jenže právě tyto chyby při cestování (i v životě) jsou to, co nikdy nezapomeneme. To dělá z cestování dobrodružství plné překonávání nástrah. Takže pokud by v tomto článku mělo být nějaké poučné moudro, mělo by znít asi takto: Vypněte si data! Stoprocentně nejvíc zážítků zažijete, když se spolehnete pouze na svůj instinkt a chuť poznávat. Třeba ta nejzapadlejší ulička bude pro vás mnohem větším zážitkem než vidět přeplněné náměstí u katedrály. Třeba ten nejzaplivanější stánek s jídlem bude mnohem větší pochoutkou než nóbl restaurace s číšníky v rukavičkách.

Prostě poznávejte!

OK. Dost bylo mudrování. Teď vám ukážeme, jak jsme procestovali Boloňu a Florenci za jeden týden. Na každé město jsme měli cca 3 dny a fakt to stačilo. Do Boloni jsme letěli z polských Katowic, kde to máme z Ostravy asi hodinku autem.

Tip č.1 – česká SPZ má 90% slevu na parkování, takže jsme za týden zaplatili 50 korun a jeli zase krásně domů. Bomba!

Boloňa

Boloňa jako na dlani. Výhled z jedné z posledních obranných věží, které v Boloni zůstaly. Určitě to za to těch 498 schodů stojí 😉

Z letiště jsme zavítali rovnou na místní mercato (tržistě), kde jsme si dali klasickou pizzu, ubytovali se a šli prozkoumat město. Křivolaké uličky nás intuitivně vedly až do srdce města na náměstí Piazza Maggiore s obrovskou bazilikou di San Petrino. Určitě si zajděte i dovnitř. Obecně můžu říct, že nás baví atmosféra a architektura kostelů. Takže se nebojte vejít dovntř. Stojí to za to. Ale vždy s respektem!

Náměstí Piazza Maggiore a bazilika di San Petrino. Skvělé místo k večernímu posezení s místňáky.

Náměstí Maggiore je skvělým místem, kde můžete nasát atmosféru italských večerů. Je tady živo a několik nejlepších podniků je jen pár kroků od vás.

Co si určitě musíte vyzkoušet, je taková srandička v podloubí naproti vstupu do baziliky di San Petrino, v paláci Re Enzo. V podloubí jsou rohy stěn, kde když jen zašeptáte, tak vás váš parťák úplně krásně slyší i na opačné straně přes chodbu. Neuvěřitelná akustika a zábava.

Navštivte taky jednu z nejstarších univerzit, místní park a jednu ze zbylých obranných věží, které v Boloni zbyly, se skvělým výhledem. A hlavně… Hlavně ochutnávejte místní kuchyni. Za nás byla nejlepší pizza a tagliatelle in brodo. Což je plněná těstovina v krásném čistém vývaru, jako od babičky.

TIP č.2 – Lidé v Boloni nesnáší, když si objednáte „boloňské špagety“. Nikdo neví proč, ale nedělejte to! Objednejte si „Spaghetti ragu“. Tahle „Pasta fresca“ je z Bottega Portici – Indipendenza.

Přesun z Boloni do Florencie je super jednoduchý! Přejedete klidně autobusem. Cesta trvá hodinku a nejlevněji vychází firma Flixbus. My se třeba ve dvou dostali do Florencie za 300 Kč.

 

A ve Florencii začíná nové dobrodružství!

Florencie je velmi bohatá svou architekturou a sochařskými díly. Zrodila se zde renesance a úžasná atmosféra na vás dýchá z každého koutu. Znáte třeba tu slavnou sochu Davida? Nejdokonalejší vyobrazení člověka na světě? Tak ta tady vznikla a můžete se na ni mrknout. Fakt boží.

Náš styl ale není chodit pouze po památkách. Den začíná tím, že jdeme do místního mercato, což je krásná historická stavba, kde koupíte úplně všechno. Takže si dáme skvělou kávu a croissant, jako praví italové. Nebo třeba čerstvé těstoviny a nebo šunku, mortadellu a burattu. Místní specialitou jsou hovězí dršťky v housce. To ale asi není pro každého.

Pak si vytyčíme nějaký cíl. Místo, které toužíme vidět a jdeme k němu náhodnými cestičkami. Postupně tak nacházíte super zajímavé místa a zákoutí. Doporučujeme na tyto toulky využít bikesharing Mobike, který fungujíe skvěle. Projedete celé město za pár korun a je jich tady fakt spoustu. Navíc je to ECO friendly!

A co určitě musíte vidět?

Největší pecka je tady katedrála Santa Maria del Fiore. Dechberoucí katedrála s typickým zelenobílým obkladem, která se před vámi zjeví a překvapí vás svou mohutností. Je vážně nádherná. Na náměstí u katedrály je taky vyhlášená BIO zmrzlina Edoardo. Jinak je tady na nás spoustu lidí a pelášíme jinam.

Neskutečný pocit, když se ke katedrále přibližujete…

Stoprocentně taky musíte vidět most Ponte Vecchio, což je typický Florentský most, kde kdysi sídlili řezníci. Vedení města se ale nelíbil smrad, a tak řezníky vyhnali. Od té doby jsou na mostě jen zlatníci. Najdete tady ty nejprestižnější značky jako Cartier a další.

No nechtěli byste bydlet na takovém mostě? Jako z pohádky.

Skvělý zážitek je taky vyhlídka z náměstí Piazzale Michelangelo. Tady můžete strávit klidně hodiny. Doporučujeme taky procházku před Palác Pitti. Nevím čím to je, ale všichni tady na náměstí v mírném kopci leží a odpočívají. Super relax po procházce. Hned za palácem je pak úžasný park. V neděli je navíc zdarma.

Když chcete mít dobrý výhled, vždy si musíte trochu máknout do kopce. Stojí to ale za to!

Tohle jsou naše nejoblíbenější místa z těchto měst. Klidně se inspirujte, ale hlavně si to udělejte hezké podle sebe. Určitě si najdete svá místa a své oblíbené kavárny a restaurace. Stačí objevovat a zkoušet. Každopádně tyto města doporučujeme všemi deseti!

Mějte se hezky
Cyril a Niki

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *