Do Berlína za architekturou jen s foťákem v mobilu!

Braniborská brána, Židovské muzeum nebo třeba Einsteinova věž. Tyto a další památky dominují skvělému městu Berlín a já jsem měla tu čest se s nimi poprvé seznámit osobně. Chtěla jsem se však postavit nějaké výzvě, které bych v průběhu výletu čelila. Jelikož se věnuji fotografii, bez foťáku téměř nevycházím z domu. Ale při všeobecných a všudypřítomných recenzích, jak jsou současné mobilní fotoaparáty skvělé, jsem se rozhodla, že odolám pokušení, zrcadlovku nechám doma a vystačím si s pouhým mobilem. Jestli se mi fotky povedly už nechám na vašem posouzení.

Jelikož jsem Berlín navštívila úplně poprvé, první dojmy na mě působily velmi silně. Jako snad ve všech městech – zde však velmi zřetelně – se zde snoubí moderní, rozlehlé a přeplněné centrum s téměř prázdnými, špinavými a posprejovanými uličkami paradoxně přeplněnými různými kavárnami. Některé z nich jsem spolu s kamarádkou navštívila a ochutnaly jsme kávy z Brazílie nebo Keni.

Photo by © Linda Kořená

Co mě ale na tomto městě zajímalo nejvíce, byla architektura. Jsem příznivcem moderny, betonu, skla a kovových konstrukcí. Z těchto okruhů jsem byla unešena nejvíce z budovy Velvyslanectví České republiky. Jedná se o budovu postavenou ve stylu brutalismu, který vždy vzbuzoval a vzbuzuje velké emoce ohledně estetiky. Dále vám mohou padnout do oka všudypřítomné vysoké paneláky a mrakodrapy, které vás z každého svého úhlu přesvědčují o své fotogeničnosti. Chvílemi mi opravdu bylo líto, že jsem si tu zrcadlovku nevzala s sebou.

Všechny fotky jsem pořizovala na Samsung Galaxy S8, ve kterém si můžete upravovat čas, clonu, jas a další manuální nastavení, díky kterým může snímek vyniknout. Nutno však podotknout, že nejlépe zpracovává fotky za výborných světelných podmínek. A díky tomu, že nám vyšlo skvělé počasí, si myslím, že se mi povedly i fotky.

Photo by © Linda Kořená

Co mě ale rozhodně nemile překvapilo, bylo metro. Nikdy jsem příliš neoplývala silnou schopností orientace v prostoru, a první den jsem byla velmi rozhořčená, že zde metro není ani z desetiny tak přehledné, jako máme my v „malé“ Praze. Takže rozhodně vám dávám tip, pokud máte podobný problém, vydejte se zde s někým, kdo tento problém nemá. Na druhou stranu ale bylo velmi zajímavé z výtvarného hlediska, většina z vagónů je zde hojně posprejována, pro nějaké street fotografy nebo umělce je to pastva pro oči.

Co se týče ale všeobecné orientace, díky oněm výrazným architektonickým prvkům se zde nemusíte úplně obávat, že byste se ztratili. Ať už vidíte přistávat nebo vzlétat letadla, vidíte televizní věž Fernsehturm nebo třeba hotel Motel One (na úvodní fotce článku), vždy se budete alespoň přibližně orientovat. Zkrátka a dobře, je toho spousta k vidění, rozhodně je týden příliš krátký na objevení všech tamějších krás. Proto se sem hodlám vrátit. Vracet. A určitě to doporučuji i vám.

A co vy? Inspirovala jsem vás k nafocení výletu telefonem? 

Líbí se vám moderní architektura?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...

 

Líbí se vám článek? Sdílejte a inspirujte vaše okolí

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *